oakleyaustralia cheap oakley sunglasses nike huarache canada nike air force 1 canada canada goose outlet mont blanc canada nike sb canada mont blanc pens nike roshe run canada nike air huarache canada nike roshe canada gucci belt gucci belt singapore

2012 Vizesiz Gidilebilen Tüm Ülkeler Listesi

2012 Vizesiz Gidilebilen Tüm Ülkeler Listesi

 2012 Vizesiz Gidilebilen Tüm Ülkeler Listesi

 2012 yılında Türkiye’den vizesiz gidilebilen bütün ülkelerin listesi, 2012 vize olmadan gidilen tüm ülkeler haritası, vizesiz gidilen avrupa ülkeleri ve yunan adaları

Ülkemizin de diplomatik çabalarıyla Türkiye ile vize şartını kaldıran ülkeler gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Son olarak Nijerya ve Etiyopya Türkiye ile karşılıklı olarak 16 Aralık 2011 tarihi itibariyle vize uygulamasının kaldırıldığını açıkladı.  Türkiye  ile  Nijerya ve Etiyopya arasında imzalanan diplomatik, hizmet, hususi ve resmi pasaport hamilleri için vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına ilişkin anlaşma Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.. İşte Türkiye’den vizesiz olarak gidilebilen ülkeler: Türkiye’ye vize uygulamayan ülke ve özel idare bölgeleri şu şekilde:

 1. Antigua-Barbuda,
 2. Arjantin,
 3. Arnavutluk,
 4. Bahamalar,
 5. Barbados,
 6. Belize,
 7. Bolivya,
 8. Bosna-Hersek,
 9. Brezilya,
 10. Ekvador,
 11. El Salvador,
 12. Fas,
 13. Fiji,
 14. Filipinler,
 15. Guetemala,
 16. Güney Afrika Cumhuriyeti,
 17. Gürcistan,
 18. Haiti,
 19. Hırvatistan,
 20. Honduras,
 21. Hong Kong,
 22. İran,
 23. Jamaika,
 24. Japonya,
 25. Karadağ,
 26. Kazakistan,
 27. Kırgızistan,
 28. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,
 29. Kolombiya,
 30. Kore Cumhuriyeti (Güney Kore),
 31. Kosova,
 32. Kosta Rika,
 33. Libya,
 34. Makau Özel İdare Bölgesi,
 35. Makedonya,
 36. Maldivler,
 37. Malezya,
 38. Mauritus,
 39. Nikaragua,
 40. Palau Cumhuriyeti,
 41. Paraguay,
 42. St. Vincent-Grenadines,
 43. Sırbistan,
 44. Singapur,
 45. Solomon Adaları,
 46. Sri Lanka,
 47. Suriye,
 48. Svaziland,
 49. Şili,
 50. Tayland,
 51. Trinidad-Tobago,
 52. Tunus,
 53. Tuvalu,
 54. Uruguay,
 55. Ürdün,
 56. Venezuela.

Türkiyeden Vizesiz Gidilebilen Ülkeler  2012, Vizesiz Gidilen Ülkeler Hangileri 2012, Türkiyeye Vize Uygulaması Olmayan Ülkeler Listesi 2011 2012, Türkiye İle Vizelerin Kaldırıldığı Ülkeler  2012 , Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir, Vize Şartı Aramayan Ülkeler, Sadece Pasaportla Gidilen Ülkeler  2012

Vizesiz Ülkeler 2012 Vizesiz Hangi Ülkelere Gidilir?

Vizesiz Ülkeler 2011 – 2012 Yılında Vizesiz Hangi Ülkelere Gidilir? Vizesiz gidilen ülkeler. Vizesiz gidilebilen ülkeler. Vizesiz gidilebilecek ülkeler.Türkiye’ye Vize Uygulaması İstemeyen Ülkeler.

Son yıllarda ülkemizin çoğu girişimiyle vizeyle gidilen ülkelerin çoğunluğunda bu sorun ortadan kalktı. Artık vizesiz rahatlıkla çoğu ülkeye gidilebilecek. Yapmanız gereken pasaportonuzu alıp gideceğiniz yeri belirlemek.

Vizesiz Ülkeler 2012

İşte sizin için hazırladık. 2011 yılında vizesiz hangi ülkelere gidebiliyoruz.

 

Arjantin

İspanyolca, İtalyanca, İngilizce, Almanca ve Fransızca konuşulabilen Güney Amerika ülkesinin başkenti Buenos Aires ve para birimi Arjantin Pezosu. Yılın hangi zaman diliminde giderseniz gidin, mutlaka bir tango etkinliğine katılabileceğiniz, tangonun adeta anavatanı olan Arjantin’in et yemeklerine düşkün olanlar için son derece lezzetli bir mutfağı var. İtalyan ve İspanyol mutfağına benzeyen Arjantin mutfağının önemli ve gözde yemeği Asado’yu mutlaka deneyin. Dünyanın en büyük şelalelerinden Iguazu Şelalesi, And Dağları ve Güney Amerika’nın zirvesinde yer alan Acongau’yu görmeyi ihmal etmeyin. Eğer futbol düşkgözdeğünüz varsa ya da erkek arkadaşınız bir futbol düşkünü ise dünyanın en büyük derbilerinden Boca Juniors – River Plate derbisine bilet almanız büyük mutluluklara yol açabilir.

Bahamalar


Resmi dil olarak İngilizce’nin konuşulduğu, para biriminin Bahama Doları olduğu Bahamalar; tropikal iklime sahip, baş döndürücü güzellikteki bir cennet köşesi. Muhteşem denizi, nefes kesen kumsalları, tropik yemekleri olan misafirperver restoranları, oldukça elverişli golf sahaları ve müzeleri ile bir ada olan başkent Nassau, döndüğünüzde ilk fırsatta bir daha gitmeyi düşüneceğiniz bir turizm cenneti. Rengarenk mercan resifleri, tarifi olmayan su altı zenginlikleri ile San Salvador Körfezi’nde dalış yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Ayrıca yılın neredeyse her mevsimi düzenlenen festivaller de tatilinizin eğlence ayağını oluşturabilir.

Bosna Hersek

Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan bu genç ülkenin başkenti Saraybosna. Turizm açısından oldukça elverişli olan Bosna Hersek’te adeta dört mevsim de yaşanabiliyor. Güneydeki Adriyatik sahilleri yaz mevsiminde, kuzeyde Bjelasnica Dağı ise kış mevsiminde tercih edilen önemli tatil bölgeleri. Saraybosna’daki tarihi pazarı ve yıkıldıktan sonra tekrardan inşa edilen, anlam yüklü Mostar Köprüsü’nü muhakkak ziyaret edin. Manastırları ve mimarisi de dikkat çekici. Ayrıca bize yakın olan mutfağında da hoş tatlar bulabilirsiniz.

 

Fas

Hem Akdeniz’e hem de Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunan Fas, Kuzey Afrika’da yer alıyor. Arapça, Fransızca ve İspanyolca konuşulan ülkedeki geleneksel çarşılar, Bahai Sarayı, Aguedal Bahçeleri gidip görülmesi ve hissedilmesi gereken yerler. Baharatlı egzotik yemekleri, özellikle ‘Pastilla’ mutlaka denenmeli. Rabat, Tanca, Casablanca, Fes ve Marakeş önemli turistik şehirlerinden. Bozulmamış Akdeniz sahilleri ve farklı iklimi ile Fas sizi adeta çağırıyor!

Güney Afrika Cumhuriyeti

Macera ve heyecan dolu bir tatil geçirmek isteyenlerin görmeyi en çok arzu edeceği yerlerden biri de ülkemizle aynı saat diliminde bulunan Güney Afrika Cumhuriyeti. Güney Afrika ‘safari’ ile özdeşleşmiş bir yer. Aslan, buffalo, gergedan ve leoparlar ile birebir tanışma fırsatını yakalayabileceğiniz Pilanesberg Milli Parkı, adeta bir cenneti andıran etkileyici bir botanik bahçesi ile Sun City kaçırılmaması gereken yerlerden. Timsah ve deve kuşu etinden tadar mısınız onu bilemeyiz. Fakat Cape Town’da geleneksel bir yiyecek olan Bureves sosisi size uygun olabilir belki. Ayrıca Cape Town’da teleferiğe binip şehri yukarıdan seyretmek, Nelson Mandela’nın evini ziyaret etmek de ilginç olabilir.

Güney Kore

Jongmiyo Tapınağı ve Changdeokgung Sarayı gibi birçok tapınak ve sarayı gezebileceğiniz, başkenti Seul olan Güney Kore’de para birimi Won. Geleneksel ve eğlenceli yöresel danslardan mutlaka denemelisiniz. Sarı Deniz’in kıyısında bulunan Güney Kore’nin ılıman iklimi ve mütevazı plajlarının keyfini sürebilirsiniz. Yumuşak bir et yemeği olan Bulgogi ve bir sebze yemeği olan Kimchi denenmese gereken tatlardan. Güney Kore, Türk kültürü ile de aile yaşantısı açısından benzer özellikler taşıyor.

Hırvatistan

Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan en güzel ülkelerden biri de resmi dili Hırvatça ve para birimi Kuna olan Hırvatistan. Başkent Zagrep dışında son zamanlarda iyice popüler olan Dubrovnik de önemli bir turizm merkezi haline geliyor. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü ülkede eşsiz bir doğa ve masmavi bir deniz uygun fiyatlarla birleşince ortaya tercihi kolay bir tatil alternatifi çıkıyor. Araç kiralayıp manzara eşliğinde özgürce, koy koy gezmek ya da tüm dertlerinizi ve tasanızı unutup mavi tura çıkmak iyi gelebilir. Gemist içkisini, ahtapot ve istiridye çeşitleri meşhur olan mutfağını denemeden geçmeyin. Ayrıca ülkenin kuzeyinde kışın kayak zevkini yaşayabileceğinizi unutmayın. Müze, kilise ve katedralleri ziyaret etmeyi hatırlatmamıza gerek yok herhalde.

Japonya

Gelenek ve göreneklerini son derece önemseyen Japonya, Büyük Okyanus’ta bulunan bir ada ülkesi. Başkent Tokyo dışında Osaka, Kyoto, Hiroşima ve Sapporo görülebilecek diğer yerler. Japonca konuşuluyor ve para birimi de Japon Yeni. Mutfağı, doğası, kültürü, el sanatları, teknolojisi, yöresel kıyafetleri, tarihi tapınakları ve alışveriş merkezleri ile gittiğinizde asla pişman olmayacağınız bambaşka bir yer. Gitmeden önce ‘hashi’ yani yemeklerde kullancağız iki çubuk için pratik yapmayı unutmayın.

Lübnan

Resmi dili Arapça olan Lübnan’ın başkenti Beyrut ve para birimi de Lübnan Poundu. Geçmişten beri çıkan iç savaşlarla özdeşleştirdiğimiz Beyrut kenti kesinlikle görülmesi gereken, farklı bir yer. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve dertlerinin unutmak isteyenlerin gittiği Beyrut’u çevreleyen tepelerden biri olan Harissa Tepesi ve Virgin Mary Kilisesi kaçırılmaması gereken yerlerden. Beyrut’un hemen yakınında Bekaa Vadisi’nde Litani Nehri kıyısındaki bir başka yerleşim yeri ise Baalback. Romalılar zamanından Heliopolis olarak adlandırılan ve o dönemde inşa edilmiş en büyük Roma Kilisesi’nin kalıntılarını görebileceğiniz bu yer Beyrut’ta mutlaka gezmenizi önereceğimiz yerlerin başında geliyor. Dönüş yolunda da Ksara şarap evinde durup mutlaka bir şarap içmelisiniz.

Maldivler

Okyanus mavisi ve beyaz kumların birleşme noktası Maldivler balayı için en özel ve güzel tercihlerden. Birçoğunun üzerinde marjinal konaklama yerleri olan adalardan oluşan Maldivler’de Dhivehi dili konuşuluyor. Para birimi ise Rufiya. Su altı sporlarıyla uğraşanların da bölgedeki canlı çeşitliliği bakımından oldukça ilginç bulabileceği ülkede batık gemi ‘Victory’ dalgıçlar için önemli bir malzeme. Misafirperverliği ile de dikkat çeken Maldivler adeta vize istemeyen bir cennet.

Rusya

Kuzey Asya’dan Doğu Avrupa’ya, geniş yüzölçümü ile yaz aylarında geceyi 3 – 4 saat yaşayan Rusya’da Rusça konuşuluyor ve para birimi de Ruble. Vize resmi olarak kaldırıldı fakat uygulmaya 2011 yıl içerisinde geçecek. Opera, tiyatro ve bale gibi kültür-sanat aktivitelerini takip edebileceğiniz Rusya’nın meşhur votkalarını, ‘boş’ çorbasını ve mantılarını mutlaka denemelisiniz. Kızıl Meydan’ı da kesinlikle görmeden atlamayın tabii. Başkent Moskova ve St. Petersburg mimari, edebi ve tarihi açıdan oldukça zengin. Puşkin ve Ermiter Sarayı Müzesi, Kiji Adası ve ahşap kilisesi de size farklı tecrübe ve heyecanlar yaşatacak.

Singapur

Ülke adının aynı zamanda başkentin de adı olduğu bir başka ülke de Singapur. İngilizce, Çince, Malayca konuşulan Singapur’da para birimi Singapur Doları. Tropikal iklimin hüküm sürdüğü bir ülke olan Singapur, dini mekanlardan tarihi eserlere, ilginç semtlerden devasa gökdelenlere ve harikulade alışveriş merkezlerine, gidilip görülesi bir yer.

Tayland

Güneydoğu Asya’da yer alan Tayland’ gitmeyi planlarsanız başkent Bankong dışında ziyaret edebileceğiniz diğer yerler Phuket, Ayutthaya, Chiang Mai. Tayca, Çince ve İngilizce konuşulan diller. Para birimi ise Baht. Tropikal bir iklime sahip olan Tayland’a gitmek için hava koşulları açısından en güzel dönem muson yağmurlarının daha az görüldüğü kasım ve nisan ayları arası. Çiçek ve mumlarla süslenmiş sepetlerin nehre bırakıldığı meşhur Songkran Festivali nisan ayında. Uçsuz bucaksız, esrarengiz kumsallar ve tapınaklar da görülmeye değer. Ayrıca Thai mutfağı da tatilinize ayrı bir keyif katacak.

Tunus

Küçük bir Kuzey Afrika ülkesi olan Tunus’un başkentinin adı da Tunus. Ülkede Arapça konuşuluyor ve para birimi de Tunus Dinarı. Tarihte bir dönem Osmanlı yönetimine de geçmiş olan ülkede Katarca Harabeleri, dünyanın en önemli mozaik müzelerinden Bardo Müzesi ve ilginç sarı mermer koleksiyonunu görebileceğiniz Chemtou Müzesi gezilebilecek yerlerden. Oldukça fazla turist çeken bir ülke olan Tunus’un Karyavan şehrinin Müslümanlar için önemi büyük.

vizesiz gidilen ülkeler (6718),vizesiz ülkeler 2012 (5103),vizesiz ulkeler (3812),vizesiz gidilebilen ülkeler (2954),türkiyeden vizesiz gidilen ülkeler (1813),vizesis ülkeler (1029),türkiyenin vizesiz girdiği ülkeler (984),vizesiz gidilebilecek ülkeler (968),vizesiz gidilen ülkeler 2012 (889),vizesiz ülkeler listesi (765),vizesiz gidilebilen ülkeler 2012 (761),vizesiz ülkeler listesi 2012 (746),türkiye\ye vize uygulamayan ülkeler 2012 (671),vizesiz ülkeler 2012 listesi (611),vizesiz gidilecek ülkeler (554),2012 vizesiz gidilen ülkeler (512),türkiyeden vize istemeyen ülkeler 2012 (477),vize kaldirilan ulkeler (433),vizesiz avrupa ülkeleri (407),vizesiz gidilen ülkeler listesi 2012 (401)

Benzer Haberler


Ekleyen by :
Yorumlar : 13 Yorum var
Etiketler : , , , , ,

Değerli Yorumcumuz;
Yaptığınız yorumun, yazı ile ilgili olmasına özen gösteriniz. Yorumların varlık sebebi, “fikir alışverişi” başka birşey değildir.

- Her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte,
- Hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren,
- Türkçe imla kurallarına uymayan yorumları yayınlayamıyoruz.
- Kriterlere uygun yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz.
13 yorum var
 1. ben güney koreye gideceğim ama 4 aylığına vize tamamenmi kalktı yoksa belirli bir süre sınırı varmı

 2. emlakçı

  bence taykant onnumara emegıne sahlım

 3. El salvador a nasıl gidebilirim bir bilgisi olan var mı?

 4. liste yalniz. 2012 diye girdik bunlarin hepsi eski.

  rusya 1 yildir vizesiz listede yok. milletin zxamanini almayin

 5. ben taylanta gitmek istiyorum ama nasıl gitmem gerekir bilgi almak istiyorum sizden vize varmı yokmu

 6. eksen bende taylant diyorum bilgi aldiysan benimlede paylasirmisin

 7. arkadaslar bende gıdıp gormek gezmek ıstıyorum ama soyle bısey varkı tek basına bu dedıklerımızın tadı olmaz kendı aramızda bı gezı gurubu gıbı bısey kuralım hem daha kolay daha guzel olur bnm gıbı dusunen arkadaslar varsa ozaslan_ferdi@hotmail.com bu adres face ve msn ıkısıde aynı fıkırlerımızı paylasabılırız ve uyguluyabılırız

 8. eksen ve sibel

  ben taylanta gittim 6 ve ya 7 defa tayland da vize gerekmiyor ama vizesiz sadece 1 ay kalabiliyorsun …. ama 1 aydan daha uzun kalmak isterseniz oradan yani taylandan vize alabiliyorsunuz 3 dakikada cok kolay vize veriyorlar …

 9. Erkan işkey

  Nasll gdeceksnz konstrmyn bnii koycan cebnee paarani alcn bltni gtcnnn ag

 10. tayland vizesi olmayan sadece pasaport ile gidebileceğiniz bir ülke 1 yıllık süresi olan pasaport ile gidebilirsiniz bunlar dan önemlisi nasıl gitmek istediğiniz tur şirketleri yada kendi imkanlarınız ile tur şirketleri daha avantajlı

 11. pelin tea

  bence burada pasaport larda ve vizelerde herzaman her istediğimiz ulkelere girebilme sşansımız olurdu

 12. mektebi sultani

  nerede işe yaramaz ülke varsa oraya vizeyi kaldırmışlar…

 13. Vizesiz Ülkeler

  Liste her ne kadar uzun gibi gözükse de hiçbir AB üyesinin olmaması çok üzücü bir durum http://www.uzakrota.com/turkiyeden-vize-istemeyen-ulkeler/


siz de yorum yazın.