oakleyaustralia cheap oakley sunglasses nike huarache canada nike air force 1 canada canada goose outlet mont blanc canada nike sb canada mont blanc pens nike roshe run canada nike air huarache canada nike roshe canada gucci belt gucci belt singapore

Anakart açık şeması, bağlantı şeması, çalışma mantığı öğrenme

Anakart açık şeması, bağlantı şeması, çalışma mantığı öğrenme

  Anakart açık şeması, bağlantı şeması, çalışma mantığı öğrenme

Ana Kart Şeması Öğrenme

Aşağıdaki linklerden herhangi birisinden İngilizce olan manuel dosyasını indirebilirsin

1-) http://dlsvr01.asus.com/pub/ASUS/mb/…m/p4bm-102.pdf

2-) http://dlsvr02.asus.com/pub/ASUS/mb/…m/p4bm-102.pdf

Anakart çalışma mantığı ve şeması

Anakart çalışma mantığını neyin ne işe yaradığını görebileceğimiz yada bakarak yorumlayabileceğimiz açıklayıcı bir şema
http://www.yehhu.com/odevaaabankasi/…yolla&id=18036

Anakart Şemaları ve Elemanları

Sample motherboard Schematic Diagrams

Pentium IV Anakart Şemaları
Pentium III Örnek Anakart Şeması

95459976.jpg (274×184)

Anakart bağlantı şeması

Gelİn Bİlgİsayar Nasil Toplanir ÖĞrenelİm

Merhaba arkadaslar, donanım piyasasının hiçte ucuz olmadigı ve kolay kolayda ucuzlayamayacagı bu gunlerde,size faydali olabilecek, bilgisayar parcalarının nasıl bir araya getirilecegini, bunların nasıl montajının yapılacağı hakkında genel bilgi vermek istedim. Lafı cok daha fazla uzatmıyacağım, işe montaj edeceğimiz donanım parcalarını tanımakla başlayalım.
Not: Donanım bilesenlerini anlatirken model ve soketlerine yazida yer verilmeyecek, CPU montaji disinda, anlatim hem AMD hemde Intel platformlari icin gecerli olacak ve sadece cpu monaji ayri ayri anlatilacak, zaten montajda birbirilerinden ayrilan yegane farkda bu

Donanim bilesenlerimiz hemen hemen hepsi yukaridaki resimdeler, sadece eksik bir parca var, eksik olan parca (CPU) Islemci pastasidir. Bunu ozellikle ayri tanitmak istedim, cunki bu parca olmassa olmazdir. Islemcimizi sicaktan yalıtacak ve asırı ısınmayı hatta yanmaktan engelleyecek olan Islemci pastamiz, resim 4 de gördüğünüz gibi
[IMG]http://img50.imageshack.us/img50/741/25861474ic9.png
[/IMG]
Donanm bilşenlerini tanıdıktan sonraki yapacagımız işi bölümlere ayırırsak ilk bölüm anakartın montajı olacak, bu bağlamda anakartı takmadan önce üzerinde biraz inceleme yapalım.

Yukardaki sayılardan başlarsak:

1. Islemci soketi
2. Ram slotlari
3. Ide portu—> CD-ROM Yada Hard disk bağlantısı icin
4. Ide portu 2–> CD-ROM Yada Hard disk bağlantısı icin
5. S ATA portlari Hard disk icin en güncel bağlantı biçimi ( S ATA yeni genarasyon Hard disklerde kullanılıyor )
6. On panel bağlantıları ( Front Control Panel Connectors )
7. Disket (flopy) portu
8. PCI portlari
9. AGP portu (Grafikarti icindir)
10. Dışa açılan bağlantılar paneli
11. işlemci (CPU) fan bağlantı noktası

Anakart icin genel olarak bizim montaj sırasında kullanacağımız bunlardı, bunların dışında biraz daha detaya girip 6. ve 7. resimlere de göz atmakta yarar var tabi


Piyasadaki en son çıkan kartlar üzerinden değerlendirirsek arka paneldeki çıkışları ve girişlerinin resim 7 deki açıklaması böyle olur

1. Klavye, fare cikislari
2. 2 x USB portu
3. Parelel port
4. ATX güc girisi
5. Monitor girisi
6. LAN girisi
7. 2 x USB
8. Optik cikislar (ses icin)

2. Bölüm (CPU) islemcinin anakarta montaji. ( INTEL islemciler icin )

Simdi ana kart üzerinde montaja gecelim. ilk olarak (CPU) işlemcimizi takarak başlayalım.İşlemci soketimizin yanındaki çubuğu işlemcimizi oturtturabilmemiz için yukarı kaldıralım (bu çubuk aşağı doğru kapandığında işlemci iğnelerini yuvasına oturtturacak ve hem de sıkıştırma görevi görecektir.
[IMG]http://img45.imageshack.us/img45/1795/87955410sf9.png
[/IMG]
İşlemcimizi sokete yerleştirirken dikkat etmek zorunda olduğumuz konu, resim 9 da gördüğünüz gibi işlemci üzerindeki köselerden birinde üçgen bir işaret var. Bu işaretli tarafın ana kart işlemci soket girişindeki, yine bunun içini işaretlenmiş köseye denk gelecek bir şekilde yerleştirilmesi lazım

İşlemcimizi üzerindeki işaretlere uygun bir şekilde yerleştiriyoruz ve soket çubugumuzuda aşağı indiriyoruz ve böylece işlemcimiz soket yuvasına tamamen oturmuş oluyor.

Sıradaki işlemimiz termal macunumuzu işlemci üzerine sürmektir. 11 ve 12. resimlerde olduğu gibi bizde termal macunumuzu işlemci üzerine yayıyoruz.

Resimde gördüğünüz gibi termal Macunumuzu işlemcimizin üzerine yayıyoruz, ama yanlardan taşacak kadar fazlada olmamalı, normal bir tabaka olmalı, fazlası da isi yalıtımı acısından iyi değil.

Termal macunu ile isimiz bitti ve işlemcimizi soğutacak fanimizi, sürdüğümüz termal macunun üzerine yerleştireceğiz. resim 13 de gördüğünüz gibi fani oturtturduktan sonra fan üzerindeki çubuk aşağı indirilerek fanin tam olarak yerleşmesi ve sıkışması sağlanır. Resim 13 de ayrıca belirtilen bir konu fanin elektrik bağlantısıdır.

3. Bölüm (CPU) işlemci montajı ( AMD islemciler icin )

Intel için işlemci montajı bu kadar arkadaşlar simdi birde AMD işlemcilerin nasıl montaj edildiğini görelim.

(AMD işlemciler için)

Aslında Intel ve amd montajı arasında çok büyük bir fark yok, ama ben yinede olan küçük farkları kafaların açılması acısından islemek istedim. resim 20 de AMD tabanlı bir ana kart var.

Ana kart işlemci soketimizin üzerinde Intel soketinde olduğu gibi işaretlenmiş bir alan var. Bu resim 15 de soketin kösesinde olan socet işaret ayni zamanda işlemci üzerin dede vardır. işlemcimizi Intel anlatımında olduğu gibi ana kart soketine bu işaretli köşeler denk gelecek şekilde yerleştirmemiz gerek.

İşlemcimizi yerleştirdikten sonra Intel sokette olduğu gibi soket çubuğunu aşağı indiriyoruz ve işlemcimiz oturmuş oluyor ve işlemcimize termal macun sürmeye geçiyoruz.

AMD soketi INTEL de olduğu gibi üst tarafı tamamen düz bir yüzeye sahip değil, amd işlemci üst tarafında bir Chip çıkıntısına sahip ve termal macunuda süreceğimiz bölge burası. Termal macunumuzu sürerken dikkat edeceğimiz noktalardan bir macunu sürerken chipin dışına taşmayacak şekilde üzerine yaymak gerektiğidir.

Termal macunu sürdükten sonra işlemci fanini monte etmeye geldi sıra. Bunun için resimlerdeki örneklerden yararlanacağız. Resimde göründüğü gibi soket dişlerini fanimizin isi emicilerinin yan tarafına takıyoruz

Resim 19 da ana kart soketine fan ısı emicisinin bağlanacağı noktaları

Ve fanin takılış biçimi tornavida yardımı ile üst orta delikten tutarak baskı yapıyoruz. Resimde görüldüğü gibi…


Resimde gördüğünüz gibi basit bir işlem bu. Genelde işlemci soket çevresinde olan, işlemci fan elektrik bağlanışını bu şekilde bağlıyoruz.


Bağlanmış olarak son hali, ve gördüğünüz gibi kabloyu da dağınık ortada bırakmıyoruz. ve işlemci montajımız tamamen sona erdi. Sırada 3. işlem var.


3. Bölüm ( Ramların slotlarına takılısı )

ilk atacağımız adim Resim 24 de görünen ram slotumuzun mandallarını geriye doğru itmek ve ramlarımızın yerleşeceği yuvaları tamamen açmak oluyor.


25. resimde görünen önemli ayrıntı yada dikkat etmemiz lazım. Bu ayrıntı ramlarımızın yerleşeceği slotlarda, orta kısımda bulunan çıkıntılardır. Ramlarımızı yuvalara yerleştirdiğimiz anda, ram ortasında da karşılığı olan bu çıkıntıları birbirilerine denk gelecek şekilde oturtturmalıyız, ama buna dikkat etmeden ramları yuvalara itersek ramlarımız elimizde kalabilir 

Resimde gördüğüm gibi uyguluyoruz, ramlar aşağı doğru bastırılarak yuvalara oturtturuluyor ve mandallar kapatılıyor iste tüm ram takma işlemi bu kadar

burada dedim gibi en önemli olan nokta ortadaki çıkıntı ve girintilerin bir birilerine denk gelmesi.

Ramlarımızda takıldı ve ana kartımızın üzerinde işlemci ve ramlarımızın takılmış hali.


4. Bölüm( Ana kartın kasaya takılışı )

Genelde kasalarda standart standart olarak arka panel maskesi mevcuttur, ama biz standart olan o maskenin satın aldığımız ana kartımız ile gelen maske ile karsılaştırarak, uyup uymadığını kontrol ediyoruz. çünkü her ana kartın giriş ve çıkışlar paneli ayni olmayabiliyor.


Kontrol ettikten sonra uymadığı kesinleşirse resimde gördüğünüz gibi kasa ile gelen standart maske çıkıyor ve yerine ana kart paketinde gelen maskeyi takıyoruz.

Bu arada tabi kasamızın sağ ve sol kapakları çıkarılmış durumda ve kasamızın sol tarafında resim 32 dede göründüğü gibi ana kartımızın vidalanması için ekstra bir plakete var, bu plateyi kuruyoruz

Plaketimiz yerde simdi yapacağımız iş ana
kartımızı platenin üzerine koyup, vida yerlerini tespit edip işaretlemek.


işaretleme işleminden sonra sıra kasa ile gelen ve ana kartımızın üzerine oturacak olan ayaklı somunları işaretlediğimiz alanlara yerleştirmeye geldi, resimler dede örnek olarak görünüyor.


Bu ayaklı somunlar her kasada ayni değildir bazı kasalarda geçmeli olur bazılarında vida halinde…

Ayaklı somunlarımızı yerleştirdik artık, kartımız vidalanarak sabitlenecek duruma geldi.


Vidalama esnasında dikkat edeceğimiz en önemli husus tornavidayı çok sakin ve dikkatle kullanmaktır. Eğer tornavidaya fazla baskı yapıp karta kaydırırsak, ana
kartımız bu darplardan dolayı kullanılamaz hale gelebilir.


Ana kart ta tamamı ile plateye sabitlendi ve platemizi kasamıza takıyoruz ama platemizi kasamıza takmadan önce yapacağımız son küçük bir is var. Buda (PSU) bilgisayarımızın güç kaynağını kasamıza monte etmek, bu bazı kasaların içinde hazır olabiliyor ama genelde kasalar güç kaynaksız çıplak satılır. Ana kartımızın sabitlendiği plate ile takılmış örnek hali resim 41 de.

5. Bölüm ( Güç kaynağı montajı )

Resim 42 de görünen standart bir (psu) güç kaynağı, ve resim 43 dede güç kaynağının ana karta bağlanacak uçlarını inceleyebilirsiniz

Resim 44 de güç kaynağımızı kasamıza nasıl ve nereye monte edeceğiniz konusunda fikir edinebilirisiniz, aslında bence bilgisayar toplamada, güç kaynağını monte etmek en kolay is, yapacağınız şey güç kaynağını üst bos köseye, güç kaynağı faninin kasadaki karşılığı olan fan boşluğuna denk gelecek şekilde yerleştirip vidalamanız.

6. Bölüm ( Güç kaynağı bağlantıları )

Resim 45 ve 46 da görünen güç kaynağımızdan ana karta takılacak olan ve ana karta, ana elektrik bağlantısını sağlayacak sokettir.

Resimdeki gibi uygulayıp yandaki mandalın yuvasına geçecek şekilde takıyoruz ve resim 47 de gördüğünüz işlemci elektrik soketinde diyer elektrik soketi gibi mandalını yuvasına oturtturarak takıyoruz.

7.Bölüm bağlantıları )

Resim 48 kasamız üzerindeki (power) (Reset) ve (Led) bu düğme ve ışıklar panelini ana katımıza nereden, nasıl ve ne ile bağlayacağımızı gösteriyor. Burada sizin alacağınız sadece bir fikir ve örnektir, çünkü satın alacağınız ana kart, yapısına göre yanında bir adette kılavuz ile geliyor. bu kılavuz çok önemli, montaja başlamadan bu kılavuzdaki bağlantı semalarını incelemelisiniz.


49. resimde örnek olarak on panel bağlantılarının ne şekilde olduğunu sema olarak göstermiş, ana kartların kasa bağlantı seması genel olarak aynidir ama siz ana kartınızın kılavuzundaki semadan yararlanacaksınız tabi ki.50 ve 51. resimlerde size bir fikir verecek tabi, ama tekrar ediyorum kasa ve ana kart bağlantısını ana kartın kendi kılavuzu ile yapmanız daha sağlıklı bir montaj için şarttır.


Ve kasa üzerindeki extra USB portlarinin bağlantısı olacağı nokta ve örnek bir sema. Bu arada elinizdeki ana kartın kasa bağlantısı icin yapılmış bağlantı noktalarının hemen yanındaki yazılara dikkat edin. çünkü muhtemel olarak takacağınız kablo üzerinde de ayni yazının karşılığı olur, bu hem USB hem de düğme, ışık takımı için gecerlidir.

USB bağlantımızın takılmış son hali.

8. Bir grafik kartı nasıl takılır ( AGP grafik karti montaji )

Resim 54 de AGP slotunu görüyoruz, grafik kartımız bu slota takılacak.

Grafik kartımızı resimdeki örnekte olduğu gibi AGP slotunun yuvalarına arkadaki mandalı açıp tabana kadar bastırarak oturtturuyoruz. Ve mandalı tekrar kapatıp grafik kartımızı sabitliyoruz. resim 56 da ise son işlem grafik kartımız kasaya vidalanarak sabitlenir.

9. Bir disket sürücüsü montajı nasıl montajı yapılır( flopy disketin montaji )

İse kasamızın on panelinden flopy disketinin yerleşeceği ön kapağını çıkararak başlayalım

Flop yi takıyoruz ve sabitlemek için yan taraftan vidalıyoruz.


Sırada flopimizin ana kart ve elektrik bağlantısı var.

Resim 62 de elektrik bağlantımız gösterilmiş, aynen uygulayın ama takarken dikkat edin elektrik skartindaki raylara dikkat edin karşı tarafta gececiği yere uyumlu olmalı. Giremeyecek şekilde zorlanırsa teller yamulabilir. Tabi bununla birlikte ödediğiniz paralarınıza 


63. resimde flopy disket sürücüsünün ana karta gidecek olan kablonun takılı hali. Bu kabloyu takarken bir yanında orta kısmın da ki dişe dikkat edin ve karsı tarafta o dış için bir girinti var. girintiye denk gelecek şekilde takılmalı çünkü bu girinti doğru bağlamanın işareti.

64. resmi takip edersek flopy disketinden çıkan flat kablonun ana kart üzerindeki bağlantı noktasını yerini görürüz, tabi bu her ana kartta aynı yerde değil ama flopy slotu hd ve cd rom slotuna göre biraz da enine kısa oluyor. bu konuda ana kartınızın kılavuzuna mutlaka göz atin.


10. Bir hard disk montajı ( Harddisk montaji )

İse har diskimizin camperlarini ayarlamakla başlayalım. Resim 65 de bir örnek var ama sizin satın aldığınız hard diskle gelen camper şemasına da göz atmanızda yarar var ve genel olarak tüm hard disklerde sema aynidir.


Eğer iki hdd miz varsa birini slave ötekini ise master yapıyoruz. Ama sadece tek har disk takılacaksa ikisinden biri yapılır.


Bunu bir cımbız yardımı ile telleri yamulmadan dikkatlice semada gösterdiği şekilde takıyoruz.

Sonraki aşama hard diski kasamıza vidalayarak sabitlemektir.


Flopy diskette yaptığımız işlemin bir benzeri olarak, ide kablosunu bağlıyoruz. bu arada belirteyim flopy, cd-rom ve hard disk bağlantılarını yapmak hemen hemen aynidir.

Resim 69 da, ide kablolarını görüyoruz

Hard diskimizden çıkan ide kablolarımızın ana kart üzerindeki bağlantı slotu, (mavi) ve ok işaretinin gösterdiği boşluk ve çıkıntının birbirine denk gelecek şekilde takılması lazım.


Hard disk takılmasında son işlem flopyde olduğu gibi elektrik bağlantısını takıyoruz ve kasamıza vidalayarak sabitliyoruz.

11. Bir CD rom montajı ( CD-ROM, DVD-ROM, BRENNE Montaji )

kasamızın ön panelindeki CD-ROM kapağını çıkarıyoruz ve CD-ROM sürücümüzü resimde göründüğü gibi yuvasına sürüyoruz.

Hard diskte olduğu gibi CD-ROM larda da camper vardır ve benzeri şekilde camperler takılır resim 74 deki sema örnektir. diyelim iki adet cd sürücünüz var biri dvd diğeri CD yakıcı (brenne) hard diskte taktığımız gibi biri slave dineride master olmalıdır, eyer tek sürücünüz varsa slave yada master ikisinden birinde olsun, fark etmez.


Resim 75 de slave olarak takılmış bir CD-ROM örneği var.

Vidalayarak sabitliyoruz.

Sırada CD-ROM un ana kart üzerine bağlanacak (audio) bağlantısı var resimdeki örnekte olduğu gibi bağlıyoruz.(resim 77)


Aynen hard diskte olduğu gibi CD-ROMada ide kablomuzu bağlıyoruz. (resim 79)

Resim 80 de bağlı olarak bir örnek.

Genelde ana kart üzerinde hard disk ve CD rom için olan slotlar resim 81 de göründüğü gibi yan yanadır (siyah) ama bazen bu slot renkleri sadece siyah yada sarı yada başka renkler olabilir, Hard disk ve CD-ROMU ikisinde takabilirsiniz.


Resim 82 de görünen nokta ise CD-ROM un en basta bağladığımız (audio) bağlantısının ana kart üzerindeki takılacak noktasıdır

(12. Bölüm ( Ana kart panelinin bağlantıları )

83 ve 84. resimlerde fare ve klavyenin bağlanacağı noktalar görünüyor, dikkat edilirse bağlantı noktalarının yanı da nereye fare, nereye klavye takılacağını gösteren işaretler var.


Yapacağımız son işlem olarak resim kartımızın monitör çıkısına bağlamak ve güç kaynağımızın elektrik kablosunu takmak kalıyor

Artık makinemiz açılmaya hazır bekliyor

Tabi iş bu kadarla bitmiyor Makinemizi çalıştırdıktan sonra işletim sistemini yüklemek bios up datesi varsa yapmak ve bio su ayarlamak gibi bir takım islemelerde yapılmalı, bu sizin kullanımınıza bağlı bir şey. ihtiyaca ve gereksinimlere göre ayarlar yapılır,

Konu ile alakalı etiketler: pc anakart şemaları, anakart şeması, bord semasi bilgisayar, bilgisayar bord şeması, anakart görsel şemasi, bilgisayar anakart şemaları, keysmart pc anakart şemasi, pc anakart baskı devresi, bilgisayar ses kartı şeması, bilgisayar anakart şeması, bilgisayar şeması, bilgisayar anakart elektroniği, bilgisayarda anakart diyagramları, bilgisayarın teknik şeması, pc anakart şemesı, bilgisayra ana kart diyagramı, anakart şemaları, bilgisayar şeması göster, bilgisayar şemalar, bilgisayar şemaları, anakart şema, pc anakart seması, anakartın şeması, anakart besleme şeması, 3490e elektronik kartı şeması,

asus anakart bağlantı şeması (125),emami (80),anakart semasi (79),anakart bağlantı şeması (56),anakart şemaları (56),anakart audio bağlantı şeması (48),ön usb bağlantı şeması (39),usb bağlantı şeması (36),asus anakart kablo bağlantıları (36),asus anakart seması (36),anakart usb bağlantı şeması (28),asus anakart montajı (24),anakart bağlantıları (24),asus anakart ön panel bağlantıları (19),anakartın çalışma mantığı (17),anakart kablo bağlantıları (16),asus anakart usb bağlantı şeması (14),anakart kablo bağlantıları resimli (14),anakart besleme arızası (13),usb anakart bağlantısı resimli (12)

Benzer Haberler


Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , , ,

Değerli Yorumcumuz;
Yaptığınız yorumun, yazı ile ilgili olmasına özen gösteriniz. Yorumların varlık sebebi, “fikir alışverişi” başka birşey değildir.

- Her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte,
- Hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren,
- Türkçe imla kurallarına uymayan yorumları yayınlayamıyoruz.
- Kriterlere uygun yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz.

siz de yorum yazın.