oakleyaustralia cheap oakley sunglasses nike huarache canada nike air force 1 canada canada goose outlet mont blanc canada nike sb canada mont blanc pens nike roshe run canada nike air huarache canada nike roshe canada gucci belt gucci belt singapore

Kırmızı Şarabın Mucizevi Faydaları ve Yararları

Kırmızı Şarabın Mucizevi Faydaları ve Yararları

  Kırmızı Şarabın Mucizevi Faydaları ve Yararları

Kırmızı şarabın sağlığa yararları, kırmızı şarap faydası nedir, kırmızı şarabın tüm faydaları, kırmızı şarap nelere şifadır, hangi hastalıklara iyi gelir, kırmızın şarabın iyi geldiği rahatsızlıklar, kırmızı şarap kalp krizini önlerm, kalbe faydaları nelerdir:

Kırmızı Şarap Kalp Sağlığını da Koruyor

Değerli ziyaretçilerimiz; içki denildiğinde genel anlayış olumsuzdur. Ne yazıkki toplumlarda ölçülü olma gayreti yoksunluğu gerçeğini inkar edemiyoruz. Halbuki doyumluk değil tadımlık anlayışından hareketle mutlaka sahip olduğumuz ve değerini bilmediğimiz ürünlerden yararlanabilirdik. Toplumun büyük kısmı dini inanışları gereği içkiyi ya tamamen yasaklıyor ya da gizlemek zorunda kalıyor. Şarap söz konusu olduğunda ise kesinlikle adını anmayanlar vardır. Halbuki bilimsel veriler göz önüne alındığında faydalarını öncelikli dikkate almak gerekiyor. Şimdi sizlerle birlikte şarap hakkında önce çook eskilere gidip inanışlara göz atalım ve günümüzde ki bilimsel veri kanıtları ile şarabın faydalarını inceleyelim.

Zamanımızdan binlerce yıl öncesinde şimdiki ortadoğu bölgesinde yaşayan toplumlarda, yaşlanmanın insanın vücut ısısının kaybından olduğuna inanılırmış. İleri yaşlardaki erkekler vücut ısılarını yeniden kazandıkları inancıyla genç kızlarla bir arada uzun vakitler geçirip hatta onlara sarılırlarmış… ilginç bir inanış…

Genç kızları gençlik iksiri olarak görürlermiş, hayat enerjisi çok önemli yani. Zamanın kralları konumları itibariyle daha fazla uygularmış bu vücut ısısını kazanma yöntemini, yalnız uzun ömrü olomamış, belki de genç kızların heyecanına kalbi dayanamamıştır. Zaman geçtikçe şarap üzerine yoğunlaşmışlar, giderek uzun ömürlü ve gençlik ruhunun simgesi olmuş şarap. Bizim zamanımızda ise akdeniz bölgesi toplumlarında içki tercihlerine bakıldığında şarabın birinci tercih olduğu görülmektedir, istatistikler göz önüne alındığında kalp krizi geçirme oranlarındaki düşük seviyelerle çok doğru tercih yaptıkları anlaşılıyor. Sadece şarap değil tabii ki daha çok bitkisel beslenme şekli ve hayat kalitesini yüksek tutmanın da önemli faktör olduğu unutulmamalıdır.

Filozof Eflatun’un “az içilen şarap ilaç gibidir, yaşlıları gençleştiri hastaları iyileştirir” söz dayanağı ile Eski Yunan toplumlarında sağlıklı olmanın iksiri kabul edilmiştir şarap. Şifa niyetine ölçüsünde içilmeli.

Günümüzde de şarabın içerdiği bioflovnoid maddesinin kalbi koruduğu inancı gerçekliğini koruyor. Uzmanların bu yöndeki açıklamaları ise kısaca şöyledir:

Şarap pıhtılaşmayı azaltıp kan dolaşımını güçlendiriyor, damarlarımızdaki kan akış hızını yükseltiyor. Kolesterolde de önemli, HDL yani iyi huylu kolesterolü yükselterek LDL yani kötü huylu kolesterol seviyelerini düşürüyor. Kolesterolü okside ederek damar sertliği oluşmasını önlüyor ve ilginç olan; çok eskiden de bunlar biliniyordu. Binlerce yıl önceki kültürlerde şarabın gençlik iksiri kabul edilmesi tecrübelerle oluşmuşsa da beslenme şeklinde Akdeniz mutfağı ve içki kültüründe de şarap tercihinin sağlıklı ve uzun ömürlü olmanın kanıtlanmışlığı sevindirici değil midir?

Ölçüsünde oldukça akşam yemeklerinizi bir iki kadeh şarap ile keyiflendirebilirsiniz…

Sağlıklı ve genç görünümlü uzun ömürler diliyoruz…

Kırmızı Şarabın Yararları Nelerdir ?

Kırmızı Şarabın Faydaları

Bir dizi bilimsel çalışma, kızıl renkli çeşitlerdeki başlıca bileşimlerin aslında sağlığa yararlı olabileceğini saptadı. Fakat, nasıl yararlı olabilir ve tamamen sağlıklı etki edinmek için bir içecek ne kadar (ya da nasıl azlıkta) olmalıdır?

“O alkol içermesine rağmen, aynı zamanda resveratrol ve diğer polifenoller gibi yardımcı özelliklere sahip olan kırmızı şarap” diyor Jean Mayer araştırma psikolojisti olan Barbara Shukitt-Hale ise; “polifenoller üzüm ve diğer bitkilerin kabuklarında bulunan kimyasal bileşiklerdir” diye ekliyor. Bu bileşikler antioksidan özellik gösterir, yiyeceklerdeki vitaminler, mineraller ve enzimler vücudumuzdaki hücreleri normal metabolizma üretiminin sebep olduğu zararlardan korur ve kronik hastalıkları engeller. Resveratrol, kırmızı şarapta bulunan bir çeşit polifenoldür.

Meyve ya da sebzenin bulunduğu yaptığınız her servisin, ya da belki 1 bardak şarabın, yararlı olduğunu söyleyebilirsiniz.Yeter ki şarabın alkol olduğunu ve içki sorumluluğuna ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Sebze ve meyvenin yedi kez sunulması yerine yedi bardak kırmızı şarap istemezsiniz.

Kırmızı şarabın en geniş belgelenmiş yararlarından biri kalp sağlığıdır. Bir kaç yıl önce Doğa gazetesinde kırmızı şarapla ilgili çok önemli bir çalışma yayımlandı. Bu çalışmada kırmızı şarabın, kanal duvarları boyunca uzanan yağlı maddelerin yığılarak damar sertliği oluşumuna neden olabilen, endothelin-1 adı verilen bir proteinin sentezini engellediği bulundu.

Çalışma Fransa’daki insanların bir “Fransız paradoks”u olarak bilinen fenomenin, doymuş yağ oranınca zengin bir diyete rağmen diğerlerine nazaran neden daha düşük oranda kalp rahatsızlıklarına sahip olduğunu açıklamaya yardımcı oldu. Bundan sonraki diğer çalışmalar, kırmızı şaraptaki resveratrol gibi polifenollerin kalp koruyucu etkilere sahip olduğunu gösteriyor.

Harvard Tıp Okulu ve the National Institutes on Aging’deki araştırmalarda, örneğin, bir grup fare, diyetlerinde resveratrol bulunmayan diğerlerinden ayrı olarak, yüksek derecede yağlı bir diyete eklenen ggözdek resveratrol dozajı ile beslendi.

Diğer bir çalışmada, İngiliz araştırmacılar, kırmızı şarabın polifenolün bir başka türü olan ve kan damarlarında koruyucu etkisi olan, yüksek seviyede bulundurduğunu ortaya çıkardı.

Kırmızı şarap içmenin başka olumlu yararlarının kanıtları da bulunuyor. Stony Brook’daki Newyork Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar kanserli olabileceği düşünülen kırmızı şarap içicilerinde, kolorektal kanser oranında ve anormal büyümede %68’lik bir azalma buldu.

Ve vücut için ne iyiyse akıl için de ilaç olabilir. New York şehrindeki Mount Sinai Tıp Okulu’nda farelerin Cabernet Sauvignon ile beslenmelerinin etkileri üzerine yapılan erken araştırma, şarap tüketiminin Alzheimer hastalarının karakteristik özelliklerinden biri olan ve beyinde oluşan yapışkan plağı engellemeye yardımcı olabilecek şekilde düzenlenmesini önerir.

Şarap iyidir, fakat sade, eski üzüm suyu nasıldır? Shukitt-Hale ve arkadaşları Concord üzüm suyunu, polifenollerin diğer iyi kaynaklarını kullanarak kavramsal ve devimsel fonksiyonları üzerine çalıştı. Yalancı ilaçla karşılaştırılma yapılarak, tüketicilerin içtiği %50 üzüm suyu devimsel fonksiyonlardaki gelişmeler sergilerken, farelerin içtiği %10 üzüm suyu beyin haberleşmesindeki gelişmeler ve kavramsal performans gösterdi.

Her ne kadar bu sonuçları çalışmasına yön verene kadar insanlara nasıl uygulanabildiğinden emin olmak için söylemese de, “bu tetkik sonuçları, kanser ve kalp hastalıkları üzerindeki bilinen yararlı etkilerinin yanı sıra, yiyeceklerde bulunan polifenollerin sinirsel ve davranışsal gelişmelere yön vermede yararlı olabildiklerini öne sürmektedir,” açıklamasında bulunuyor.

Spor beslenme uzmanı, yardımcı profesör ve American Dietetic Association kurumu için doğal basın sözcüsü olan Lisa Dorfman’sa, kırmızı şarap içmenin kadınlar için ne stresten uzaklaşma, ne de ggözdek bitkisel besin dozajlarını edinmeleri için en iyi yol olduğuna ikna olmadı. Bir şey için, alkol diyetlere kalori ekler ve bir bayan vücudundaki B vitaminleri ve diğer mineralleri tutar.

“Kalbimi korumak için içmeye başlamazdım” dedi. “Öncelikle egzersiz yapardım ya da doğru beslenirdim.” Tüm bunlardan sonra, bir bardak şaraptan daha fazla vitamin, mineral ve lif içeren sebze ve meyvece zengin bir diyetin, tümünden daha çok sağlığa yararlı olduğunu vurgular Dorfman.

Kadınların renkli, besince yoğun yiyecekler yemelerini önerir. Fakat bu şimdi ve sonrasında onların tutumlu olacağı anlamına gelmez. Bir yol da, ggözdek kalorinizin bir kısmını eğlenceli yiyeceklere ayırmaktır. “Eğer bu bir bardak şarabı içeriyorsa” dedi “öyleyse yapın”

Düzenli ve ölçülü şarap kullanımının insan vücuduna etkileri (faydaları)

Düzenli ve ölçülü şarap tüketimi…

Kalp adelesinin kanlanmasını arttırdiğı için, şarabın kalp enfarktüslerinde koruyucu bir etkisi vardır; ve kanda kolesterol düzeyini düşürdüğü, kan akımını  kolaylaştırdığı ve tromboz eğilimini azalttığı için, damarların esnekliğinin sağlanmasında da önemli bir rolü vardır.

Şarap, sindirim bezlerini uyarır; ve mide asidinin işlevini koruduğu, barsak hareketlerini hızlandırdığı ve vitaminlerin, minerallerin emilmesini artırdığı  için, vücudun sindirim verimini yükseltir.

İştahı artırır ve tat alımını yoğunlaştırır.

Böbrekleri uyardığı için su atılımını hızlandırır, idrar miktarını çoğaltır ve metabolizma artıklarının atılımını sağlar.

Bakteri ve virüsleri öldürdüğü; ve insanın bağışıklık sistemini harekete geçirdiği için, hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.

Çok korkulan gezgin ishallerinde, zehirleri nötrleştirici etkisinden dolayı  faydalıdır.

Kemik kireçlenmesini engeller ve özellikle kadınlarda tehlike oluşturan osteoporoza karşı korur.

Bioregenerasyon şeklinde de etkilidir, zira artmış aktivite sonucu oluşan mineral kayıplarını karşılar ve vücutta denge ve zindeliği sağlar.

Yaşlılığa bağlı, beyin fonksiyonlarındaki azalma, düzenli şarap kullanımı ile yavaşlatılabilir; ve ayrıca, beyin kanlanması ve beyin dokusunun oksijenlenmesini artırdığı için, bedensel ve zihinsel aktiviteyi koruyucu etkisi vardır.

Birçok sanatçı ve tarihe geçmiş gözde kişiliklerden bilindiği üzre,  yaratıcılığı ve fantezileri artırır.

Rahatlamayı ve stres atılımını kolaylaştırır.

Doğal antioksidanlar içerdiği için, hücre yaşlanmasını yavaşlatır ve kanser ölümlerini azalltığı için, yaşam süresini uzatır.

Kaynak: Prof. Prost , Mainz (Almanya)

İŞTE KIRMIZI ŞARABIN FAYDALARI

Çok sayıda faydası olduğu belirlenen kırmızı şarabın, eklem iltihabı olanlara da iyi geldiği ortaya çıktı.

İtalyan La Stampa gazetesinin Daily Express gazetesine dayanarak verdiği habere göre, Glasgow Üniversitesinde görev yapan bilim adamları, kırmızı şarabın içinde bulunan ve sağlıktan güzelliğe birçok yararı olduğu bilenen resveratrol adlı maddenin, iltihaplanmaya karşı önemli rol oynayan iki protein üzerinde de etkili olduğunu tespit etti.
Sepsis (kan zehirlenmesi) gibi ciddi enfeksiyon hastalıklarının tedavisinin oldukça zor olduğunu belirten araştırmacılar, bu tür hastalıklardan kurtulanların birçoğunun yaşam kalitesinin de iç organlarında meydana gelen iltihaplanmaların verdiği tahribat nedeniyle oldukça düşük olduğunu vurguladı.
Daha önce yapılan araştırmalarda, resveratrolün akciğer kanseri riskini düşürebileceği, bağırsak ve prostat kanserlerine karşı koruyucu olabileceği ve yaşlanmaya karşı etkili olduğu ortaya konmuştu

şarabın faydaları (2215),kırmızı şarabın faydaları (1799),kırmızı şarap faydaları (871),şarabın yararları (474),şarap faydaları (467),şarabın faydaları nelerdir (180),şarap yararları (176),kırmızı şarap yararları (147),kırmızı şarabın yararları (143),sarabin faydasi (118),şarap neye iyi gelir (107),Krmz arap (104),kırmızı şarabın faydaları ve zararları (93),şarapın faydaları (87),şarabın faydaları ve zararları (77),kırmızı şarap faydası (75),kırmızı sarabın faydası (75),kırmızı şarap faydaları ve zararları (66),şarap faydası (62),kırmızı şarabın kalbe faydaları (58)

Benzer Haberler


Ekleyen by :
Yorumlar : 1 Yorum var
Etiketler : , , , , ,

Değerli Yorumcumuz;
Yaptığınız yorumun, yazı ile ilgili olmasına özen gösteriniz. Yorumların varlık sebebi, “fikir alışverişi” başka birşey değildir.

- Her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte,
- Hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren,
- Türkçe imla kurallarına uymayan yorumları yayınlayamıyoruz.
- Kriterlere uygun yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz.
1 yorum var
  1. turkmenbey

    biyoljik faydalarını tam olarak bilemesemde, kalp için stres çook riskli bir bardak şarapda insanı cidden rahatlatıp üzüntü ve günlük gerilimlerinden uzaklaştırıyor bu anlamda şarap içimini onaylıyorum günah ise Allah affeder inşallah


siz de yorum yazın.