oakleyaustralia cheap oakley sunglasses nike huarache canada nike air force 1 canada canada goose outlet mont blanc canada nike sb canada mont blanc pens nike roshe run canada nike air huarache canada nike roshe canada gucci belt gucci belt singapore

Yalova’da ‘orta yoğunluklu’ konut kararı

Yalova’da ‘orta yoğunluklu’ konut kararı

Yalova'da 'orta yoğunluklu' konut kararı

İl Genel Meclesinin Ağustos ayı toplantısı, İl Özel İdare Salonu’nda, Atalay Beştaş başkanlığında yapıldı.

Oturumda, 1/25.000’lik Çevre Düzeni Planı’nda talep edilen değişiklikler tek tek görüşülerek kabul edildi.

Toplantıda, Yalova’da 17 Ağustos 1999’daki Marmara Depremi’nde en çok can kaybının yaşandığı yerlerden biri olan Hacımehmet Ovası’nda, ”düşük” yoğunluklu konut alanının ”orta” yoğunluğa çıkarılması talebi görüşüldü. Konu hakkında söz alan CHP’li üye Altuğ Doğan, buranın jeolojik raporunun olmadığını ileri sürdü. Hukuksal olarak kararın geçmesinin sıkıntı yaratacağını ifade eden Doğan, şöyle konuştu:

”Bu talep, plan yapım yönetmeliğine ve plancı görüşe uygun değil. Jeolojik raporları yoktur. İleride telafisi olmayacak sorunların doğmasından hukuki sorumluluk, imar planını onaylayan kişilere aittir. Bu planı onaylayacak kişilerden biri de Sayın Valimizdir. Valimizin bu konuya dikkatini çekmek isterim. Bu konuda hassasiyetle durmasını öneririm.”

CHP’li üye Bahar Doğan da söz alarak, ”Buradaki kat artışından rant oluşacağını düşünüyorum. Depremi birlikte yaşadık. Bu kararı almadan önce raporların hazırlanması gerek” dedi.

Ardından Hacımehmet Ovası’nın, ”düşük” yoğunluktan ”orta” yoğunluklu konut alanına dönüştürülmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

-”KAT SAYISI ARTIYOR”-

İl Genel Meclisi Başkanı Beştaş, toplantı sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu karara muhalif olduğunu belirtti. Alınan bu kararla söz konusu ovada hem dikey hem de yatay konut yoğunluğuna imkan tanındığını ifade etti. Bu kararla konut yoğunluğunun Tabanda yüzde 40’a, kat sayısının ise 2’den 3’e çıktığını anlatan Beştaş, şöyle konuştu:

”Jeolojik ve jeofizik raporu yenilenmeden kat artışı ve yoğunluk artışı yapılamaz. Yapanlar hakkındaki hukuki sorumluluk, planı onaylayanlar, ruhsat verenler ve ilgili kurum ve kuruluşlara aittir. Bu konuda bakanlığın genelgesi var. Teknik kat artışının tehlike yaratıp yaratmayacağını bilemiyorum ama burada gerekli çalışma yapılmadan kat artışı yapıldı.”

-DİĞER KARARLAR-

Öte yandan, toplantıda, Bursa Yolu üzerinde bulunan 300 dönümlük askeri alanın rekreasyon alanına dönüştürülmesi, yapılması planlanan çevre yolunun etrafının tarım alanından düşük yoğunluklu konut alanına çevrilmesi, çevre yolundaki 800 metrelik yerin diğer tarım alanından kentsel servis alanına çevrilmesi kararları alındı.

Meclis, Elmalık Yolu’nun batısında kalan 350 dönümlük alanın düşükten orta yoğunluğa, Elmalık mevkisindeki arazinin orta yoğunluktan düşük yoğunluklu konut alanına dönüştürülmesine de karar verdi.

Oturumda, TİGEM arazisindeki 940 dönümlük arazinin golf-spor tesis alanından eğitim alanına çevrilmesi de görüşüldü. Yalova Üniversitesine tahsis edilen arazide istenen plan değişikliği oy birliğiyle kabul edildi.

Toplantıda, Yalova Arboretum’un kamu alanı ve turizm tesis alanına dönüştürülmesi kararı da alındı. Meclis son olarak Yalovaspor tesislerinin içinde yer aldığı spor alanın konut alanına dönüştürülmesini de oy çokluğuyla kararlaştırdı.

AA

kentsel servis alanı nedir (32),kentsel servis alanı ne demek (22)

Benzer Haberler


Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : ,

Değerli Yorumcumuz;
Yaptığınız yorumun, yazı ile ilgili olmasına özen gösteriniz. Yorumların varlık sebebi, “fikir alışverişi” başka birşey değildir.

- Her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte,
- Hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren,
- Türkçe imla kurallarına uymayan yorumları yayınlayamıyoruz.
- Kriterlere uygun yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz.

siz de yorum yazın.